Аскания Православная

Освящение икон для нашего храма в Мадриде

21 апреля в день памяти Испанской иконы Божией Матери наш настоятель протоиерей Иоанн Канинец в храме святой равноапостольной Марии Магдалины в Мадриде (Испания) освятил иконы Божией Матери «Испанская» и «Абульская» для нашего храма.  Иконы будут приложены ко многим святыням, находящимся в Испании и Португалии.           

Испанская икона Божией Матери

     Икона чудесным образом явилась в Испании в 792 году. Молитвами перед Испанской иконой царь испанский Пелагий одержал победу над племенем сарацинов (арабов), напавших на Испанию. Чудотворная икона не раз спасала Испанию от нашествия врагов. Богородица ни иконе изображена на троне сидящею с Предвечным Младенцем на руках. В дальнейшем Испанская икона Божией Матери получила распространение в списках, которые именовались «Богородица на Престоле».              

Пред иконой молятся о сохранении чистоты православия , при нападении  врагов, при неисцелимых  болезнях.  По молитвам к Богородице исцеления обильно  изливаються обуреваемым, страждущим и недужным.

Тропарь, глас 4-й.

Чуде́с исто́чник  / о́браз Твой, Де́во Госпоже́, нам дарова́ся, / наде́жду обурева́емым и стра́ждущим да́руяй / и цельбы́ оби́льныя неду́жным излива́яй, / его́же иму́ще я́ко зна́мение заступле́ния Твоего́, / Кресто́м Сы́на Твоего́ огражда́еми побежда́ем враги́ / и Тебе́, Цари́це на́шей и Влады́чице, // велегла́сную прино́сим похва́льную песнь.

Конда́к, глас 3-й.

И́же на Небеси́ и на земли́ Ца́рствуяй / Бог Сло́во и госпо́дий Госпо́дь / Цари́цу и Хода́таицу ми́рови / де́вственную Ма́терь показа́, / Ей же покланя́ющеся / и я́ко Госпоже́ хвале́бную возглаша́юще песнь, / ча́ем жи́зни ве́чныя // и спасе́ния душ на́ших заступле́нием Ея́.

Моли́тва

О све́тлое ми́рови прибе́жище, Престо́л огнезра́чный Царе́в, Де́во Пречи́стая Богоро́дице! Егда́ возстаю́т на ны врази́ лю́тыя, кто помо́жет нам, кто поспеши́т в по́мощь на́шу, кто оборони́т ны от хотя́щих нам зла́я, а́ще не Ты, Госпоже́ и Влады́чице на́ша? Дре́вле во́инству христиа́нскому, от ага́рян напа́ствуему, опло́т и щит кре́пок предста́тельство Твое́ бысть, и чу́до ве́лие человеколю́бия Бо́жия нам показа́ся, я́ко и град Твой, Мари́е Богоневе́сто, и страну́ го́тфскую оборони́ла еси́ от хотя́щих испрове́ргнути Крест Сы́на Твоего́ и разори́ти христиа́н жи́тельство. И ны́не, воспомина́юще милосе́рдие Твое́ и хода́тайство о иже нога́м Твои́м припа́дающих и Сы́на Твоего́ умоля́ющих о поми́ловании, па́ки про́сим не оста́вити ны, во мно́гом нече́стии и гресе́х валя́ющихся, оба́че ве́ру я́же в Сы́на Твоего́ иму́щих и Зна́мение Кре́стное храня́щих неотсту́пно. Спаси́ нас, Цари́це на́ша, поспеши́ па́ки в заступле́ние на́ше, не даждь нам поги́бнути в прегреше́ниих на́ших, возста́ви нас к непоро́чному ева́нгельскому житию́, да и в пре́дняя, я́ко и пре́жде, неумо́лчно возглаша́ем благода́рственную песнь Тебе́, Засту́пнице на́шей, и покланя́емся ве́рно Тро́ице Святе́й, Единосу́щней и Неразде́льней, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху во ве́ки веко́в. Ами́нь. 

Абульская икона Божией Матери

Икона явилась в Сербии в конце 7 века . В 15 веке была перенесена в Испанию, в город Абул (Авилу). Прославилась после того, как в 1870 году перед святым образом, находившимся в церкви святых мучеников Викентия, Сабины и Кристеты , исцелилась слепая девушка. День исцеления, 11/24 июня, стал днём празднования иконы. Богородица изображена с лестницей, простирающейся вниз от Её правого плеча, и сидящим на Её левой руке Богомладенцем, имеющим в левой руке державу и благословляющим.

Пред иконой молятся об исцелении от слепоты, при  различных  глазных заболеваний, а также при душевных и телесных недугах.

Тропарь, глас  4-й

Не умолчим никогда, Богородице, силы Твоя глаголати, недостойнии. Аще бо Ты не бы предстояла молящи, кто бы нас избавил от толиких бед, кто же бы сохранил доныне свободны? Не отступим, Владычице, от Тебе: Твоя бо рабы спасаеши присно от всяких лютых.

Кондак, глас 6- й.

Предстательство христиан непостыдное, ходатайство ко Творцу непреложное, не презри грешных молений гласы, но предвари, яко Благая, на помощь нас, верно зовущих Ти; ускори на молитву и потщися на умоление, предстательствующи присно, Богородице, чтущих Тя.     

Молитва

К кому  возопию, Владычице? К кому прибегну в горести моей, aще не к Тебе, Царице Небесная? Кто плач мой и воздыхание мое приимет, aще не Ты, Пренепорочная, надеждо христиан и прибежище нам, грешным? Кто паче Тебе в напастех защитит? Услыши убо стенание мое, и приклони ухо Твое ко мне, Владычице Мaти Бога моего, и не презри мене, требующаго Твоея помощи, и не отрини мене, грешнаго. Вразуми и научи мя, Царице Небесная; не отступи от мене, раба Твоего, Владычице, за роптание мое, но буди мне Мaти и заступница. Вручaю себе милостивому покрову Твоему: приведи мя, грешнаго, к тихой и безмятежной жизни, да плaчуся о гресех моих. К кому бо прибегну повинный аз, aще не к Тебе, упованию и прибежищу грешных, надеждою на неизреченную милость Твою и щедроты Твоя окриляемь? О, Владычице Царице Небесная! Ты мне упование и прибежище, покров и заступление и помощь. Царице моя преблагая и скорая заступнице! Покрый Твоим ходатайством моя прегрешения, защити мене от враг видимых и невидимых; умягчи сердца злых человек, возстающих на мя. О, Мaти Господа моего Творцa! Ты еси корень девства и неувядаемый цвет чистоты. О, Богородительнице! Ты подaждь ми помощь немощствующему плотскими страстьми и болезнующему сердцем, едино бо Твое и с Тобою Твоего Сына и Бога нашего имам заступление; и Твоим пречудным заступлением да избaвлюся от всякия беды и напасти, о Пренепорочная и Преславная Божия Мaти Марие. Темже со упованием глаголю и вопию: радуйся, благодатная, радуйся, обрадованная; радуйся, преблагословенная, Господь с Тобою.

Фото к новости "Освящение икон для нашего храма в Мадриде"Фото к новости "Освящение икон для нашего храма в Мадриде"

Фото к новости "Освящение икон для нашего храма в Мадриде"Фото к новости "Освящение икон для нашего храма в Мадриде"

Фото к новости "Освящение икон для нашего храма в Мадриде"Фото к новости "Освящение икон для нашего храма в Мадриде"

Фото к новости "Освящение икон для нашего храма в Мадриде"