Праздник иконы Божией Матери «Не рыдай Мене Мати»

23 июня в 10-ю пятницу по Пасхе и день чествования иконы Божией Матери «Не рыдай Мене Мати» наш настоятель протоиерей Иоанн Канинец в храме иконы Божией Матери «Спорительница хлебов» отслужил молебен перед  этой чтимой иконой. Икона были выкуплена в антикварном магазине в Иерусалиме. Пред иконой Пресвятой Богородицы «Не рыдай Мене Мати» молятся о спасении страждущих близких, а также о здравии и благополучии детей.

Тропарь, глас 4

Преблагословенная Дево, Богородительнице Чистая, у Креста Сына Твоего и Бога нашего предстоящи, скорбь велию претерпела еси и благодать от Него прияла еси сущия в скорбех утешати. Темже на пречистый образ Твой благоговейно взирающе и изображенную Тя на нем пред Крестом Спаса нашего видяще, умиленно к Тебе вопием: Заступнице усердная, благая и милостивая! Ускори избавити ны от всякия скорби, нужды и болезни и спаси души наша, да Тя со благодарением славим во веки.

Кондак, глас 8

Притецем, вернии, к благодатному милостей и щедрот источнику - чудотворному Пречистыя Девы образу: сей бо нам свыше даровася, душам и телесем во спасение, емуже покланяющеся с любовию, возопием к Богородице: о Всепетая Мати, о Царице Всемилостивая, покрый и соблюди нас от всякаго зла Твоим к Богу матерним предстательством.

Молитва

О Преблагословенная и Многомилостивая Владычице мира! Се мы, грешнии, на святый образ Твой взирающе и на нем Тя в скорби и сострадании Распятому за нас Христу Спасителю предстоящу видяще, усердно молим Тя, известную о нас к Сыну Твоему Молитвенницу: не остави нас в день испытания и скорби, но во искушениих и напастех, нам бываемых, огради нас всечестным покровом Твоим от враг видимых и невидимых и даждь нам силу, во еже всесовершенную и благую волю Творца и мира Владыки творити. Зриши бо, Милостивая Заступнице наша, колико грехом всяческим подвержени есмы: не токмо бо волею согрешаем, но и неволею в многоразличныя прегрешения впадаем. Сего ради к Тебе, державней Устроительнице спасения христианскаго, прибегаем и умиленно вопием: ум наш познанием Божественныя истины просвети, сердце наше теплотою христианския любве и спасительных желаний согревай, волю же нашу в нелицемернем заповедей Господних исполнении утверди. Ей, Госпоже Премилостивая, приникни с высоты небесныя к воздыханием и молитве нас, грешных: исцели болезни недужных, умири сердца озлобленных, даждь терпение страждущим, внуши страх Божий обидящим, укрепи гонимыя за правду, сироты и вдовы защити, подаждь утешение плачущим, испроси прощение кающимся, демонскую же бурю страстей во грешных душах утиши и в сердцах, чтущих Тя, Христову кротость и любовь вкорени и духом милосердия и сострадания сия утверди; отпадшыя же от веры еретики и отступники к познанию истины направи и уста нечестивых, хулящих Святую Церковь и веру Православную поносящих, загради. Отшедшим от жития сего отцем, и братиям, и сестрам нашим, о Мати Божия, прощение грехов и предначатие блаженства вечнаго испроси. Егда же и нашея кончины час приближится, тогда убо, о Владычице, приими души наша и в сонме праведных сия упокой, идеже лицы Ангел и святых угодник немолчно славословят державу и милость Отца и Сына и Святаго Духа и Твое матернее о нас предстательство и заступление, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Икона Пресвятой Богородицы «Не рыдай Мене Мати»

«Не рыдай Мене Мати» — иконографическая композиция, представляющая Пречистую Богородицу, плачущую над Сыном Своим, снятым со Креста, обвитым чистой плащаницей и положенным во гробе. Название иконы взято из ирмоса девятой песни канона св. Космы Маиумского (VIII в.) на Великую Субботу: «Не рыдай Мене, Мати, зрящи во гробе, Егоже во чреве без семене зачала еси Сына: востану бо и прославлюся, и вознесу со славою непрестанно, яко Бог, верою и любовию Тя величающия».Почему же не рыдай? – «Восстану бо и прославлюся. И не только Сам восстану, но и вознесу со славою, яко Бог, верою и любовию Тебя величающих». Вот где разрешение самой глубокой скорби человеческой: из гроба Сына к сердцу Пречистой несутся звуки не прекратившейся, но побеждающей Жизни. Таинственные звуки, слышимые только сердцем, предначинают песнь о неизреченном чуде Воскресения Христова.«Радуйся!» - сказал Архангел Гавриил Деве однажды, - «и паки реку: радуйся!» - сказал он Ей в другой раз, - «Твой Сын воскресе!» Нет у человека более сильного врага, чем ад и смерть - но они побеждены Воскресшим Спасителем.

Праздник иконы Божией Матери «Не рыдай Мене Мати»

Праздник иконы Божией Матери «Не рыдай Мене Мати»Праздник иконы Божией Матери «Не рыдай Мене Мати»