Новости

Праздник икон Божией Матери «Киево-Братской», «Не рыдай Мене Мати» и святого великомученика Иоанна Сочавского

15 июня в праздник чествования икон  Божией Матери «Киево-Братская», «Не рыдай Мене Мати» и святого великомученика Иоанна Сочавского наш настоятель протоиерей Иоанн Канинец в храме иконы Божией Матери «Спорительница хлебов» отслужил молебен перед  иконами Божией Матери «Киево-Братская», «Не рыдай Мене Мати» и святого великомученика Иоанна Сочавского,  принесенных им с паломнических поездок.

Перед иконой Божьей Матери «Киево-Братская» читают молитву при нападении врагов, о мире в стране, о защите и сохранении Отечества. Ей молятся о наставлении в православной вере, от ересей и расколов.

Молитва перед иконой Пресвятой Богородицы «Киево-Братская»

О, Пресвятая Госпоже, Пречистая Владычице Богородице. Призри Всемилостивым Твоим оком на нас, предстоящих пред пречистым Твоим образом, Киево-Братским нарицающимся, и молящихся Ти пред ним. Да возсияет неизреченный свет Возлюбленнаго Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа в сердцах наших. Да будет воля Его чрез все житие наше. Да дарует нам прощение и очищение всех грехов и прегрешений наших. Не имамы иныя помощи, ни иныя надежды, токмо Тебе, Пречистая. Якоже в древния времена град Вышгород и землю Киевскую прославила еси знамениями и чудесы от иконы Твоея чудныя, егда иновернаго агарянина чудным образом от воднаго потопления в реце Днепре спасла еси, и до обители Киево-Братския неврежденна доставила еси, и тамо истинное покаяние его прияла еси, и светом святаго крещения просветив, во Ангельский чин в сей обители облекла еси, и тем ко спасению и истинныя веры православныя утверждению путеводила еси. Сего ради и мы, грешнии и недостойнии, дерзающе просим и молим: не отрини нас, молящихся Ти, пред сею дивною и чудотворною иконою Твоею. Укрепи веру в нас правую, даруй любовь друг ко другу нелицемерную. Буди Взбранной Воеводой на вся видимая и невидимая враги наша: неверных к правоверию обрати, верных же на путь покаяния и спасения настави. Аминь.

Пред иконой Пресвятой Богородицы «Не рыдай Мене Мати» молятся о спасении страждущих близких, а также о здравии и благополучии детей.

Тропарь, глас 4

Преблагословенная Дево, Богородительнице Чистая, у Креста Сына Твоего и Бога нашего предстоящи, скорбь велию претерпела еси и благодать от Него прияла еси сущия в скорбех утешати. Темже на пречистый образ Твой благоговейно взирающе и изображенную Тя на нем пред Крестом Спаса нашего видяще, умиленно к Тебе вопием: Заступнице усердная, благая и милостивая! Ускори избавити ны от всякия скорби, нужды и болезни и спаси души наша, да Тя со благодарением славим во веки.

Кондак, глас 8

Притецем, вернии, к благодатному милостей и щедрот источнику - чудотворному Пречистыя Девы образу: сей бо нам свыше даровася, душам и телесем во спасение, емуже покланяющеся с любовию, возопием к Богородице: о Всепетая Мати, о Царице Всемилостивая, покрый и соблюди нас от всякаго зла Твоим к Богу матерним предстательством.

Молитва

О Преблагословенная и Многомилостивая Владычице мира! Се мы, грешнии, на святый образ Твой взирающе и на нем Тя в скорби и сострадании Распятому за нас Христу Спасителю предстоящу видяще, усердно молим Тя, известную о нас к Сыну Твоему Молитвенницу: не остави нас в день испытания и скорби, но во искушениих и напастех, нам бываемых, огради нас всечестным покровом Твоим от враг видимых и невидимых и даждь нам силу, во еже всесовершенную и благую волю Творца и мира Владыки творити. Зриши бо, Милостивая Заступнице наша, колико грехом всяческим подвержени есмы: не токмо бо волею согрешаем, но и неволею в многоразличныя прегрешения впадаем. Сего ради к Тебе, державней Устроительнице спасения христианскаго, прибегаем и умиленно вопием: ум наш познанием Божественныя истины просвети, сердце наше теплотою христианския любве и спасительных желаний согревай, волю же нашу в нелицемернем заповедей Господних исполнении утверди. Ей, Госпоже Премилостивая, приникни с высоты небесныя к воздыханием и молитве нас, грешных: исцели болезни недужных, умири сердца озлобленных, даждь терпение страждущим, внуши страх Божий обидящим, укрепи гонимыя за правду, сироты и вдовы защити, подаждь утешение плачущим, испроси прощение кающимся, демонскую же бурю страстей во грешных душах утиши и в сердцах, чтущих Тя, Христову кротость и любовь вкорени и духом милосердия и сострадания сия утверди; отпадшыя же от веры еретики и отступники к познанию истины направи и уста нечестивых, хулящих Святую Церковь и веру Православную поносящих, загради. Отшедшим от жития сего отцем, и братиям, и сестрам нашим, о Мати Божия, прощение грехов и предначатие блаженства вечнаго испроси. Егда же и нашея кончины час приближится, тогда убо, о Владычице, приими души наша и в сонме праведных сия упокой, идеже лицы Ангел и святых угодник немолчно славословят державу и милость Отца и Сына и Святаго Духа и Твое матернее о нас предстательство и заступление, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Икона Пресвятой Богородицы «Не рыдай Мене Мати»

«Не рыдай Мене Мати» — иконографическая композиция, представляющая Пречистую Богородицу, плачущую над Сыном Своим, снятым со Креста, обвитым чистой плащаницей и положенным во гробе. Название иконы взято из ирмоса девятой песни канона св. Космы Маиумского (VIII в.) на Великую Субботу: «Не рыдай Мене, Мати, зрящи во гробе, Егоже во чреве без семене зачала еси Сына: востану бо и прославлюся, и вознесу со славою непрестанно, яко Бог, верою и любовию Тя величающия».Почему же не рыдай? – «Восстану бо и прославлюся. И не только Сам восстану, но и вознесу со славою, яко Бог, верою и любовию Тебя величающих». Вот где разрешение самой глубокой скорби человеческой: из гроба Сына к сердцу Пречистой несутся звуки не прекратившейся, но побеждающей Жизни. Таинственные звуки, слышимые только сердцем, предначинают песнь о неизреченном чуде Воскресения Христова.«Радуйся!» - сказал Архангел Гавриил Деве однажды, - «и паки реку: радуйся!» - сказал он Ей в другой раз, - «Твой Сын воскресе!» Нет у человека более сильного врага, чем ад и смерть - но они побеждены Воскресшим Спасителем.

Праздник икон Божией Матери «Киево-Братской», «Не рыдай Мене Мати» и святого великомученика Иоанна Сочавского

Праздник икон Божией Матери «Киево-Братской», «Не рыдай Мене Мати» и святого великомученика Иоанна СочавскогоПраздник икон Божией Матери «Киево-Братской», «Не рыдай Мене Мати» и святого великомученика Иоанна Сочавского

Праздник икон Божией Матери «Киево-Братской», «Не рыдай Мене Мати» и святого великомученика Иоанна Сочавского