Новости

Праздник чествования иконы Божией Матери и памяти святителя Луки

11 июня в день празднования в честь иконы Божией Матери «Споручница грешных» и памяти Свт. Луки Крымского наш настоятель протоиерей Иоанн отслужил молебни с акафистами в приделе иконы Божией Матери «Мати Молебница» храма «Спорительницы хлебов» и в Свято-Григорьевском храме, где в мощевике хранится частица мощей святителя Луки.

Икона Божией Матери «Споручница грешных» (поручительница за грешных) получила свое название по надписи на одном из четырех свитков, расположенных в углах иконы: «Аз Споручница грешных к Моему Сыну». «Споручница» означает Поручительница и Заступница перед Иисусом Христом за согрешающих людей, осознавших свою греховность, и желающих стяжать покаяние и прощение. По молитвам перед иконой Божией Матери «Споручница грешных» даже самым отчаявшимся грешникам подается прощение грехов, наставление в христианской вере, добродетель разумения и христианской любви. Заступничество Пресвятой Богородицы помогает в борьбе с душевными страстями и недугами (отчаянием, скорбями, унынием, бессонницей), в исцелении от инфекционных болезней (чума, холера и другие), подает восстановление сил душевных и телесных, помогает в возвращении молодости души. Перед иконой Божией Матери «Споручница грешных» молятся о спасении от бед, ограждении от напастей, о заступничестве за гонимых и обижаемых, об освобождении плененных и заключенных.

Молитва Пресвятой Богородице пред Ея иконой, именуемой «Споручница грешных»

Царице моя Преблагая, Надеждо моя Пресвятая, Споручнице грешных! Се, бедный грешник предстоит Тебе! Не остави мене, всеми оставленнаго, не забуди мене, всеми забытаго, даждь ми радость, неведущему радования. О, тяжки мои беды и скорби! О, безмерны мои грехопадения! Яко тьма нощная - житие мое. И несть в сынех человеческих ни единаго сильнаго ми помощи. Ты - Единая моя Надежда. Ты - Единый мой Покров, Прибежище и Утверждение. Дерзновенно простираю к Тебе немощныя мои руце и молю: умилосердися о мне, Всеблагая, пощади искупленнаго Кровию Сына Твоего, утоли болезни многовоздыхающия души моея, укроти ярость ненавидящих и обидящих мя, возстави силы моя увядающия, обнови, яко у орляте, юность мою, не попусти ослабнути в делании заповедей Божиих. Огнем небесным коснися смущенныя души моея и исполни ея веры непостыдныя, любве нелицемерныя и надежды известныя. Да всегда пою и славлю Тебе, Преблагословенную мира Заступницу, Покров наш и Споручницу всех нас грешных, и поклоняюся Сыну Твоему и Спасу нашему, Господу Иисусу Христу, со Безначальным Его Отцем и Жизнеподательным Духом Святым во веки веков. Аминь.

Молитва святому Луке Крымскому

О, всеблаже́нный испове́дниче, святи́телю о́тче наш Луко́, вели́кий уго́дниче Христо́в! Со умиле́нием прекло́ньше коле́на серде́ц на́ших, моля́щеся пред святы́м о́бразом (а́ще же пред мощьми́ глаго́леши: и припа́дающе к честны́м и многоцеле́бным моще́м) твои́м, я́коже ча́да отца́, мо́лим тя всеусе́рдно: услы́ши нас, гре́шных, и принеси́ моли́тву на́шу к Ми́лостивому Человеколю́бцу Бо́гу, Ему́же ты ны́не в ра́дости святы́х и с ли́ки А́нгел предстои́ши. Ве́руем бо, я́ко лю́биши ны то́ю же любо́вию, е́юже вся́ бли́жния возлюби́л еси́, на земли́ пребыва́я. 

Испроси́ у Христа́ Бо́га на́шего, да утверди́т во Святе́й Свое́й Правосла́вней Це́ркви дух пра́выя ве́ры и благоче́стия, па́стырем ея́ да даст ре́вность святу́ю и попече́ние о спасе́нии па́ствы, вве́ренныя им: пра́во ве́рующия соблюда́ти, сла́быя и немощны́я в ве́ре укрепля́ти, неве́дущия наставля́ти, проти́вныя облича́ти. Всем нам пода́й дар, коему́ждо благопотре́бен, и вся, я́же к жи́зни вре́менней и к ве́чному спасе́нию поле́зная: градо́в на́ших утвержде́ние, земли́ плодоно́сие, от гла́да и па́губы избавле́ние, скopбя́щим утеше́ние, неду́гующим исцеле́ние, заблу́ждшим на путь и́стины возвраще́ние, роди́телем благослове́ние, ча́дом в стра́се Госпо́днем воспита́ние и науче́ние, си́рым и убо́гим по́мощь и заступле́ние.

Пода́ждь всем нам твое́ архипа́стырское свято́е благослове́ние, да тем осеня́еми, изба́вимся от ко́зней лука́ваго и избе́гнем вся́кия вражды́ и нестрое́ний, ересе́й и раско́лов.

Да́руй нам по́прище жи́зни вре́менныя богоуго́дно прейти́, наста́ви нас на путь, веду́щий в селе́ния пра́ведных, изба́ви возду́шных мыта́рств и моли́ о нас Всеси́льнаго Бо́га, да в ве́чней жи́зни с тобо́ю непреста́нно сла́вим Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, в Тро́ице сла́вимаго Бо́га, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и держа́ва во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 Праздник чествования иконы Божией Матери и памяти святителя Луки

Праздник чествования иконы Божией Матери и памяти святителя Луки

Праздник чествования иконы Божией Матери и памяти святителя Луки

Праздник чествования иконы Божией Матери и памяти святителя Луки