Икона Божией Матери «Избавление от бед страждущих»

Икона Божией Матери «Избавление от бед страждущих»Икона Божией Матери «Избавление от бед страждущих» была куплена в антикварном магазине рабой Божией Юлией и подарена храму в Аскании-Нова, за что община ей молитвенно благодарна. 22 июня 2014 г. икона была принесена настоятелем в храм Божией Матери «Спорительницы хлебов» и торжественно встречена прихожанами.

В основе названия иконы лежит вера христиан в то, что Божия Матерь помогает избавиться от бед и несчастий всем, кто с молитвой обращается к Ней за помощью. Так, в молебном каноне ко Пресвятой Богородице есть слова: «Богородица Владычица, предвари и от бед избави нас».

Подаренная храму в Аскании-Нова икона Божией Матери «Избавление от бед страждущих» является списком с одноименной чудотворной иконы. Теплый, нежный образ Богородицы и Младенца Христа зовет нас к молитве, помогает в наших скорбях, спасает от вездесущих людских бед.

Иконография иконы Пресвятой Богородицы «Избавление от бед страждущих» очень необычна. Темный насыщенный фон подчеркивает необычайную торжественность образа, концентрирует наше внимание на Богородице и Младенце Христе, который изображен подчеркнуто маленьким, хрупким и беззащитным. Заступница бережно поддерживает Его левой рукой, и левая ступня Младенца чуть не касается Ее правой руки. Такая композиция напоминает нам о том, что наш мир чрезвычайно хрупок, люди уязвимы, кругом царит страдание. Но добрый взгляд и удивительно проникновенный лик Богородицы дают нам ответ на это сомнение. Она как бы говорит нам: «Молитесь Мне, Я смогу вам помочь!»

Существует несколько чудесных случаев, происходивших с этой иконой. Один из них относит нас в 1917 год, во времена, предшествовавшие великим потрясениям… В октябре месяце жительнице местечка Ташла Самарской губернии Екатерине явилась во сне Богородица и указала место, где надо выкопать из земли Ее чудотворный образ. Место, указанное Преблагой, было найдено, поиски начались при стечении народа, хотя многие не доверяли происходящему, и, ко всеобщей радости, икона была обретена точно на том месте, которое Пресвятая Богородица указала Екатерине! Священник отец Василий Крылов отнес обретенную икону в ташлинскую Троицкую церковь, и по дороге от нее совершилось первое чудо: Анна Торлова, более 30 лет страдавшая телесным недугом, исцелилась, приложившись к святому образу. На месте чудесного явления иконы открылся святой источник, вода которого исцелила впоследствии немало людей.

Еще одно чудо с другим списком иконы «Избавление от бед страждущих» совершается в наши дни в Свято-Никольском женском монастыре г.Арзамас Нижегородской обл., который находится недалеко от Дивеева. С 1997 года там началось самообновление совершенно почерневшей от времени иконы. В середине лета 2000-го года это «солнечное высвечивание» начало быстро увеличиваться. Как будто кто-то незримо тоненькими слоями, будто чешуйками, снимал с иконы черноту. Приехавшая в монастырь рижская монахиня, глядя на икону, сказала с радостью и трепетом, что ее чистят Ангелы. Она первая предположительно определила название иконы — «Избавление от бед страждущих». Но только летом 2001 года стало возможным достоверно определить название образа по уже значительно очистившимся его деталям. За последние годы слава об удивительной иконе Божией Матери «Избавление от бед страждущих» перешагнула границы Нижегородской области. Акафист этой иконе очень короткий, на чтение уходит примерно 15 минут, но, по словам тех, кто прочитал акафист хоть однажды, имеет великую силу. Ведь сколько надежды дарят слова богородичного величания: «Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление»!

Все, кто с верой обращается к Божией Матери за помощью, получают ее. Пресвятая Богородица избавляет молящихся от бед и несчастий, заступается за нас, хранит нас! Она, как родная мать, утешает нас, чтобы мы не отчаивались. Она с нами, Она нас любит такими, какие мы есть, и Она не оставит нас Своею помощью, заступничеством, предстательством пред Сыном Своим.
Пресвятая Богородица в Своей старинной иконе «Избавление от бед страждущих» помогает молящимся о благословении брака, Она избавляет от пороков, к Ее Небесному покровительству прибегают матери, просящие заступиться за погибающих детей, у Нее просят исцеления для детей болящих, молятся об их здравии и благополучии. Исцеляет Заступница болезни глаз, слепоту, устраняет лихорадочные явления. Взрослым помогает бороться с пьянством, вразумляет отпавших от Православной веры, возвращает заблудших в Церковь...
Пресвятая Богородице, спаси нас!

АКАФИСТ
Божией Матери «Избавление от бед страждущих»

Празднование в Неделю Всех Святых

Тропарь, глас 4
Яко пресветлая звезда / просия Божественными чудесы святый Твой образ, / лучами благодати и милосердия Твоего озарив в нощи скорбей. / Подаждь убо и нам, Всеблагая Дево, / Избавление от бед страждущих, / исцеление недугов душевных и телесных, / спасение и велию милость.

Кондак, глас 8
Ко иконе Твоей, Пресвятая Госпоже, бедствующие с верою притекают, / заступлением Твоим избавляемыя от злых, / но яко Мати Христа Бога и нас свободи / от лютых обстояний, временных и вечных, / да зовем Ти: Радуйся, Избавление страждущих от всех бед.

Кондак 1
Возбрани врагом нашим озлобляти нас и от Господа нашего отлучати, а нас научи пети Тебе весело: Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Икос 1
Ангелов множество, по Твоему, Мати наша, велению, ополчаются на избавление наше грозно, Ты же приими молитву сию:
Радуйся, Ангелов на спасение наше посылающая.
Радуйся, Царице горних чинов, их небесную помощь нам дающая.
Радуйся, Ангелам хранити нас повелевающая.
Радуйся, Воинством Ангельским врагов наших поражающая.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 2
Видя бедствующие толикую и таковую помощь Твою сердечно Тя призывающим, наставляют тем пети Сыну Твоему непрестанно: Аллилуиа.

Икос 2
Разумеют мнози, яко дарова Тя Сын Твой, Избавление от бед страждущих, призывающим Тя сице:
Радуйся, бедствующих Мати.
Радуйся, страждущих утешение.
Радуйся, безнадежных надеждо.
Радуйся, беспомощных помоще.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 3
Сила Вышняго дарова Тя на помощь и спасение миру, в бедах погибающу, и кто Тобою избавлен бысть, поет Сыну Твоему: Аллилуиа.

Икос 3
Имущи непостижимую любовь к роду человеческому, кии слезы не отвергла еси, и кого не принудила призвати Тя, вопиюще:
Радуйся, бедствующих скорое услышание.
Радуйся, плененных свобождение.
Радуйся, погибающих быстрое спасение.
Радуйся, печальных и скорбных утешение.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 4
Буря несчастий налетает на ны. Спаси нас, погибающих, спаси, Избавление от бед страждущих, бурю погибельную на земле укрощающая и приемлющая нашу песнь: Аллилуиа.

Икос 4
Слыша человечестии роди всю Твою к христианом дивную любовь и Твое мощное избавление от всяких находивших на них лютых, научишася пети Тебе:
Радуйся, человеческого рода от бед Избавление.
Радуйся, уныния прогонительнице.
Радуйся, бурь житейских прекращение.
Радуйся, радости по скорби нам подательнице.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 5
Боготечной звезде подобящаяся, мрак и темноту в грехолюбивых сердцах разгоняющая, да во свете Твоея любви узрят Господа и вопиют Ему: Аллилуиа.

Икос 5
Видяще христоименитии людие Твое нечаянное от многообразных бед избавление, радостно поют сице:
Радуйся, в бедах наших Отъятельнице.
Радуйся, печалей наших отгнание.
Радуйся, в скорбех наше утешение.
Радуйся, в радостех наше воздержание.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 6
Проповедают помощь Твою и любовь Твою, Мати, все исцеленные, утешенные, оправданные и спасенные Тобою от бед и поют Твоему Высокодержавному Сыну: Аллилуиа.

Икос 6
Возсия нам свет спасения во мгле погибели, окружившей нас, и наставил есть пети Тебе:
Радуйся, мглу греха разгоняющая.
Радуйся, тьму греховную истребляющая.
Радуйся, мрак душ наших просвещающая.
Радуйся, светом радости души наша ободряющая.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 7
Хотящим нам конечному отчаянию предатися отовсюду бедам належащим, помыслихом о Тебе, Избавление от бед страждущих, и ободрихомся, и утешихомся, поюще Сыну Твоему: Аллилуиа.

Икос 7
Новую и нежданную показа Ты нам милость Свою, под Державную руку Твою нас восприявши, и отсюда вопием Ти:
Радуйся, Царица Державная.
Радуйся, под Твою Державу нас восприявшая.
Радуйся, защиту Твою нам даровавшая.
Радуйся, врагов наших поражение.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 8
Странное чудо — на погибель обреченные, в нуждах томящиеся, бесчисленные внезапу спасение и избавление получают от Тебе, Вселюбящей Мати, поюще Богу: Аллилуиа.

Икос 8
Вси сущии во мраце скорбей, вси обуреваемые бурей несчастий, приидите к доброму пристанищу и нашему поможению — покрову Девы, Избавление от бед страждущих, вопиюще Ей:
Радуйся, от глада нас избавляющая.
Радуйся, вредоносящее естество от растительного мира отгоняющая.
Радуйся, посевы, и леса, и все растущее от погибели спасающая.
Радуйся, земледельцев скорбящих утешение и отрада благословенная.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 9
Все существо человеческое хвалит Тя, вси воспевают Тя, многоразличное избавление ему несущую и вместо печалей радость подающую, поющим: Аллилуиа.

Икос 9
Витии и многоумнии обезумеша, видяще Твое быстрое, чудесное от бед страждущих избавление и умолкоша нам, поющим Ти:
Радуйся, чудесами нас укрепившая.
Радуйся, беды чудесами истребившая.
Радуйся, чудесами нас вразумившая.
Радуйся, иконою Твоею нас возвеселившая.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 10
Спасти хотя всякую душу человеческую любовию печешися о ней, дондеже не научиши ю пети Сыну Твоему: Аллилуиа.

Икос 10
Стеною мир христианский хранящи и каждую душу от врагов ограждающи обретеся дивный образ Твой, «Избавление от бед страждущих», да прославим его, поклонимся и притецем к Твоему заступлению, Мати Божия, воспевая:
Радуйся, Избавительнице наша.
Радуйся, наставнице наша.
Радуйся, веселие наше.
Радуйся, вечная радосте наша.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 11
Пение непрестанное приносят Ти Тобою избавленнии и Тобою паки радость обретшии, Божественному Сыну Твоему поют радостно: Аллилуиа.

Икос 11
Светосияющим светилом лучезарным во мраце греха явися нам Твоя икона, «Избавление от бед страждущих», тем же радуемся мы, грешнии, имуще таковую чудную икону Твою в храме своем, яко залог Твоего к нам благоволения, и надеяся на Твоя матерния молитвы и скорое их услышание, умильно глаголем:
Радуйся, радостей источниче.
Радуйся, печалей прогнание.
Радуйся, бед уменьшение.
Радуйся, всякого покоя подательнице.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 12
Благодать от иконы Твоея, «Избавление от бед страждущих», текущая, исцелений струи обильно подающая и сердца веселием оживляющая, побуждает всех вольной волей пети о Тебе, Мати, Сыну Твоему и Богу: Аллилуиа.

Икос 12
Воспеваем Твоея иконы дивное явление, воспеваем Твое милостивное на нас, грешных, призрение и, воспевающе, поем:
Радуйся, от смерти и вечного огня изымающая.
Радуйся, мертвых воскрешающая.
Радуйся, предсмертное наше упование и защито.
Радуйся, по смерти наше упокоение.
Радуйся, от горя, гибели и бед страждущих нас Избавление.

Кондак 13
О Всепетая, Вселюбимая наша Мати, умилосердися ныне и помилуй нас, в лютых и безысходных бедах сущих, Единому сущу, нас избавляющу, и научи нас сердечно воспевати Богу, спасающему нас: Аллилуиа.
(Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1)

МОЛИТВА

Мати Божия, помоще и защито! Егда потребуем, буди Избавлением нам, страждущим и погибающим от лютых бед, на Тя бо уповаем и всегда вседушно Тебе призываем умилосердися и помози, пожалей и избави от бед страждущих и погибающих нас, от лютых сетей лукаваго исхитѝ, приклони ухо Твое, и наши слезные, скорбные молитвы приими и, якоже хощеши, упокой и обрадуй нас. Научи послушание Господу Богу приносити, всем сердцем, всею душею, всем естеством Сына Твоего возлюбити, плоды трудов достойны Ему приносити. Умири сердца наша, да в едином Духе и всеми делами нашими прославим Безначального Отца со Единородным Его Сыном и с Пресвятым Благим и Животворящим Его Духом, и Твое милостивное Матернее предстательство, ныне, и присно и во веки веков. Аминь.